Sběratelství a sběratelé

(ø hodnocení 5,00)

Pojmy a dojmy. Něco o tom, co to vlastně to sběratelství vůbec je a co jsou ti sběratelé vlastně zač.

Co je to sběratelství?

Dá se sběratelství vůbec nějak popsat?

Sběratelství je zvláštním typem koníčku, volnočasové aktivity, zábavy nebo spíš… životního stylu. Sběratelství a sběratelský svět se točí kolem sbírání, resp. sbíraných předmětů.

Předmětem sběratelství mohou být třeba modely vozidel, letadel nebo lodí, ale také nejrůznější figurky a hračky, typicky třeba hračky z Kinder vajíček. Sbírat se však dají i klasická pojízdná auta nebo třeba veteráni.

K nejčastěji sbíraným předmětům patří známky nebo cennější mince. Značnou oblibu má také sbírání kamenů, minerálů, krystalů či drahých kamenů. Ženy často sbírají šperky, také kabelky nebo boty. Umělecky zaměření lidé se zase vyžívají ve sbírání uměleckých skvostů, typicky obrazů. (Sbírat se toho však dá ještě mnohem více, jak se dozvíte v samostatném článku Tisíc a jedna podoba sběratelství).

Součástí sběratelství je také evidence a prezentace své sbírky. Ty nejúspěšnější sbírky a sběratelé mohou své předměty dávat k dispozici i ostatním – alespoň k pokochání se. Osobní sbírky jsou nezřídka náplní výstav nebo se stávají základním kamenem muzejní sbírky.

V době moderních technologií přišly také sběratelské weby, blogy a komunitní servery, kde sběratelé mohou své kousky s jinými virtuálně sdílet. Otevírají se tak nové možnosti spolupráce a nová podoba sběratelství…

Kdo je to sběratel?

Sběratel je… zainteresovaní vědí… a ti ostatní by to stejně nepochopili.:-)

Jeden klik na modré tlačítko. A kolik radosti udělá!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *